Koszyk
Malowana ceramika - pomysł na prezent

Tworzenie mydła w domu – przydatne porady

Popularność naturalnych kosmetyków w ostatnim czasie bardzo wzrosła, tym samym tworzenie mydła w domu. Coraz częściej sięgamy po produkty z prostym składem. Jednym z bardziej potrzebnych kosmetyków w Twojej łazience jest mydło w kostce. Je również możesz zamienić na naturalne, a nawet możesz je stworzyć samodzielnie. Cena ekologicznego mydła w kostce nie należy do najniższych, a stworzenie własnego jest o wiele tańszym sposobem. Sprawi to wiele radości, a wbrew pozorom wcale nie jest trudne, czy wymagające. Z tego artykułu dowiesz się jak zrobić domowe mydło w kostce.

Dlaczego warto samodzielnie wykonać mydło w kostce?

Przede wszystkim dowolność składników (tworzenie mydła) – możesz wybrać to co lubisz i dodać w dowolnych ilościach. Mydło stworzone w warunkach domowych to kosmetyk, który nie zawiera substancji toksycznych i szkodliwych dla skóry. Taki produkt klasyfikuje się do kosmetyków wysokiej jakości. Dodając ciekawe elementy możesz je również traktować jako oryginalną ozdobę łazienkową. Tworząc mydło z innymi członkami rodziny dostarczysz im wiele radości i frajdy. Wyrób samodzielny jest dużo tańszy niż ten drogeryjny. Takie domowe mydło w kostce można wykorzystać jako sposób na prezent, który zapewni obdarowanemu ogrom radości. Produkowanie własnego, domowego mydła jest bardziej korzystne dla naszego środowiska.

Tworzenie mydła – jak przygotować domowe mydło w kostce?

Najszybszym sposobem na stworzenie mydełka jest wykorzystanie gotowej bazy. Może do niej posłużyć białe mydło naturalne, mydła dziecięce, resztki starych mydełek czy szare mydło. Po wybraniu bazy należy zetrzeć ją na tarce, wymieszać z wodą, wyciśniętym sokiem z owoców lub warzyw, mlekiem albo naparem w proporcjach około 0,5-1 szklanka wody na 200 gramów bazy. Dodanie zbyt dużej ilości płynów sprawi, że mydełko będzie dłużej schło i będzie się roztapiało podczas mycia rąk. Dla leniwych doskonale sprawdzą się gotowe bazy dostępne w internecie, do których nie trzeba dolewać żadnego płynu. Otrzymaną mieszankę należy rozpuścić w kąpieli wodnej, trzeba zwrócić uwagę, aby nie doprowadzić jej do wrzenia.

Czas na najmilszy etap jeśli chodzi o tworzenie mydła w domu! Wybieramy ulubione dodatki, które sprawią, że mydełko będzie pięknie pachniało i wyglądało, ale także będzie posiadać właściwości pielęgnacyjne.

Najpierw do uzyskanej masy dodajemy oleje w proporcjach 2,5-3 łyżki na 200 gramów masy mydlanej. W zależności od potrzeb mogą to być oleje o właściwościach ochronnych, regenerujących czy nawilżających. Dodając do mydła zmieloną kawę, mak czy otręby owsiane możesz uzyskać mydło o działaniu peelingującym.

Aby uzyskać piękny zapach można dodać olejek eteryczny, oczywiście przeznaczony do kontaktu ze skórą np. Aloesowy, cytrusowy, rumiankowy czy lawendowy.

Jak naturalnie nadać kolor domowemu kosmetykowi?

  • Czarny- węgiel aktywny,
  • Brązowy- kawa, kakao, cynamon,
  • Jasnoniebieski- niebieska glinka, sok z jagód,
  • Żółto-pomarańczowy- kurkuma, glinka czerwona, olej marchewkowy,
  • Zielony- olejek z młodego jęczmienia, zielona glinka, sok z pietruszki lub szpinaku,
  • Fioletowy- sok z buraka.

Kolory można ze sobą dowolnie mieszać i tworzyć oryginalne kompozycje.

Ostatnia prosta tworzenia mydła w domu

Po przejściu tych wszystkich kroków wystarczy przelać miksturę do wybranej przez siebie foremki. Najlepiej sprawdzają się silikonowe formy do ciast oraz foremki do lodu. Dobrze jest spryskać wierzch masy mydlanej alkoholem, aby pozbyć się niechcianych pęcherzyków z piany. Zostało tylko poczekać, aż mydło zastygnie – około 2 godziny.

Ostatni krok to suszenie mydła. Gdy stężeje należy wyjąć je z foremek, ewentualnie według uznania pokroić na mniejsze kawałki. Następne układamy je na kratce, przykrywamy pergaminem i zostawiamy na 2 tygodnie w przewiewnym miejscu. Zobacz ciekawe pomysły DIY dla dzieci.

10% rabatu na pierwsze zakupy

Co powiesz na 10% rabatu na Twoje pierwsze zakupy? Zapisz się do newslettera, zgarnij rabat i bądź na bieżąco z nowościami i promocjami.