Koszyk
OZDABIANIE PRODUKTÓW Z PAPIER MACHE

Ozdabianie produktów z Papier Mache

Własnoręcznie robione ozdoby wykonane z przeróżnych mas plastycznych pozwalają na wyrażenie emocji oraz własnej osobowości. Obcowanie ze sztuką, a także jej tworzenie ma działanie terapeutyczne i antystresowe.  Wykonywanie aranżacji przestrzennych z użyciem dostępnych mas plastycznych jest doskonałą zabawą dla całej rodziny, ponieważ kreatywność i pomysłowość nie ma granic wiekowych. Wśród wielu mas plastycznych pozwalających na tworzenie własnych rzeźb i przedmiotów użytkowych wyróżnić można masę papierową inaczej nazywaną papier mache, którą można wykonać samodzielnie. Jak stworzyć własną masę papierową i czym ozdobić otrzymane lub zakupione produkty z Papier Mache?

Papier Mache – co to takiego?

Masa papierowa jest niczym innym, jak mieszaniną rozdrobnionego papieru rozmiękczonego w wodzie, do której dodawane są odpowiednie środki mające właściwości wiążące, czyli klej, krochmal lub gips. Powstała w ten sposób masa plastyczna może być nakładana cienkimi warstwami na przygotowaną wcześniej formę. Papier mache, po wyschnięciu ulega stwardnieniu, tworząc tym samym przestrzenne rzeźby oraz inne przedmioty mające charakter użytkowy takie, jak chociażby osłonki na doniczki.

Masa papierowa doskonale wpisuje się w trend recyklingu, gdyż do jej samodzielnego przygotowania można użyć dostępnej w domu makulatury. W sprzedaży dostępne są także gotowe masy papierowe mające formę proszku, który należy wymieszać z wodą w celu otrzymania gotowego do pracy tworzywa.

Własna masa papierowa krok po kroku

Do wykonania własnej masy papierowej potrzebny jest papier pochodzący z zalegającej w domu makulatury. Warto zauważyć  w tym miejscu, że do wykonania tworzywa słabo nadają się gazety w postaci kolorowych magazynów, ponieważ gradacja tego papieru jest za duża i ciężko uzyskać z niego dobrze rozdrobnione resztki. Do tworzenia masy papierowej najlepszy będzie łatwy w rozdzieraniu papier gazetowy lub ten pochodzący z wytłaczanek do jajek.

Przepis na masę papierową:

  1. Papier rozdrabnia się na bardzo drobne kawałki i moczy się go przez całą dobę
  2. Powstałą mieszaninę miksuje się mikserem lub wiertarką wyposażoną w końcówkę do mieszania farb
  3. Całość po zmiksowaniu należy odsączyć, przełożyć do miski i wymieszać z klejem
  4. Powstała w ten sposób masa jest gotowa do użycia

Spoiwem może być klej do drewna lub klej przygotowany na bazie mieszaniny mąki, wody i soli.

Jak korzystać z masy papierowej?

Masa papierowa pozwala na stworzenie trwałych form przestrzennych mających charakter rzeźb. Dlatego też do pracy z papier mache wykorzystuje się przygotowane wcześniej formy. Mogą one mieć kształt masek, ludzi, zwierząt, a także przedmiotów użytkowych takich jak patery, miski, osłony doniczkowe i pojemniki.

Papierowa masa po zaschnięciu nadaje rzeźbom bardzo naturalny wygląd, który jest ciekawy sam w sobie, ponieważ przypomina glinę. W wielu sklepach plastycznych istnieje możliwość zakupienia gotowych rzeźb. Produkty z Papier Mache mają naturalny brązowy kolor, ale mogą być także ozdabiane w dowolny sposób. Poprzez wykorzystanie techniki decoupage lub poprzez malowanie farbami akrylowymi. Rzeźby są gotowego do tego, aby oklejać je filcem, sznurkiem, włóczką lub bibułą. Ozdabianie gotowych rzeźb jest doskonałym sposobem na ciekawe zajęcia plastyczne dla całej rodziny.

Podsumowując powyższy wpis, warto zauważyć, że masa papier mache jest ekonomicznym, elastycznym tworzywem służącym do tworzenia własnych, artystycznych form przestrzennych. Jej zaletą jest bezpieczeństwo i brak toksyczności, dlatego też jest doskonałym narzędziem pracy z małymi plastykami. Gotowe produkty z Papier Mache pozwalają na pozyskanie ciekawych i nietuzinkowych elementów zdobniczych.

10% rabatu na pierwsze zakupy

Co powiesz na 10% rabatu na Twoje pierwsze zakupy? Zapisz się do newslettera, zgarnij rabat i bądź na bieżąco z nowościami i promocjami.