Koszyk
Malowana ceramika - pomysł na prezent

Malowana ceramika – pomysł na prezent

Najpiękniejsze prezenty to takie własnoręcznie wykonane specjalnie z myślą o wybranej osobie. Gdy włożone jest w to odrobina serca, osoba obdarowana na pewno doceni taki gest. Co można wykonać samemu? Możliwości jest wiele. My proponujemy naczynia wykonane z ceramiki, które w łatwy sposób można przyozdobić za pomocą farby do ceramiki. Warto, w tym celu wybrać wazon, paterę na ciasto lub filiżankę do kawy. Tak naprawdę ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia, a wybór przedmiotu warto dopasować to preferencji osoby, dla której tworzymy prezent. Poniżej wyjaśniamy jak stosować farbę do ceramiki oraz podrzucamy kilka pomysłów na sprawdzony prezent. Zapraszamy do lektury.

W jaki sposób stosować farby do ceramiki?

Pierwszym krokiem jest wybranie przedmiotu, który mamy zamiar przyozdobić za pomocą farby do ceramiki. Tutaj sprawdzą się głównie gładkie naczynia, pozbawione wszelkich ozdobników. Najlepszym wyborem są te w kolorze białym, chociaż inne barwy będą równie dobrze się prezentować. Jedynie podczas wyboru odcienia farby do ceramiki, warto mieć na uwadze, w jakim kolorze jest bazowe naczynie.

Następnie przed przystąpieniem do malowania należy odtłuścić powierzchnię wybranego przedmiotu. Do tego celu sprawdzi się czysty spirytus. Dodatkowo nowe naczynia należy wcześniej dokładnie umyć z pomocą wody oraz płynu do naczyń.

Gotową farbę należy dokładnie wymieszać przed przystąpieniem do pracy. Do malowania doskonalę, sprawdzą się pędzle naturalne lub syntetyczne. Do tworzenia drobnych wzorów warto sięgnąć po pędzel z krótkim, zbitym oraz wąskim włosiem. Kolory farb można łączyć ze sobą, by uzyskać nową wyjątkową barwę.

Gotowe naczynie należy pozostawić do wyschnięcia. Farba do ceramiki schnie bardzo szybko, jednak warto odczekać nawet do 24 godzin. Dodatkowo dzieło można utrwalić, wypalając je w piekarniku. W tym celu gotowe naczynia należy wstawić do zimnego piekarnika, a następnie nastawić go na temperaturę 160 stopni. Cały proces wypalania zajmuje 30 minut – licząc od momentu osiągnięcia przez piekarnik zadanej temperatury. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, jednak gotowe dzieła pozostawiamy w środku (bez otwierania piekarnika) do momentu całkowitego ostygnięcia. Wcześniejsze wyciągnięcie mogłoby wpłynąć negatywnie na kolor farb.

Tak utrwalona farba do ceramiki zyskuje na odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie światła. Zobacz również Silk ClayCreamy.

Pomysły na prezent z wykorzystaniem malowanej ceramiki

Najpopularniejszym wyborem jest kubek lub filiżanka z ceramiki. Na pewno osoba obdarowywana ma swój ulubiony gorący napój. Zdecydowanie będzie lepiej smakował w ręcznie malowanym kubku. Wybraną filiżankę łatwo spersonalizować, używając do malowania ulubionych kolorów lub motywów. Dodatkowo malowidło można wzbogacić o napis głoszący dla kogo jest przeznaczone ozdobione w ten sposób naczynie. Farby do ceramiki znajdują sprawdzą się tutaj idealnie.

Kolejnym pomysłem jest stworzenie wazonu malowanego farbami do ceramiki. Ten wybór sprawdzi się głównie w przypadku kobiet, ponieważ to one najczęściej otrzymują świeże kwiaty. Piękny wiosenny bukiet będzie świetnie się prezentować w wielobarwnym wazonie z ceramiki.

Jakie jeszcze naczynia można pomalować farbami do ceramiki? Mogą to być miseczki na ulubione musli, dzbanki na świeży sok, szkatułki na drobiazgi, a nawet osłonki na doniczki kwiatów.

Komu wręczyć w prezencie ceramikę ręcznie malowaną?

Naczynie przyozdobione za pomocą farb do ceramiki to świetny pomysł na prezent z okazji Dnia Matki, Dnia Kobiet, urodzin, imienin, świąt bożonarodzeniowych, ważnych jubileuszy, a nawet w podziękowaniu dla bliskiej osoby. Poznaj nasze farby do ceramiki, farby do skóry, farby do szła, farby żelowe, farby naturalne i farby tablicowe.

10% rabatu na pierwsze zakupy

Co powiesz na 10% rabatu na Twoje pierwsze zakupy? Zapisz się do newslettera, zgarnij rabat i bądź na bieżąco z nowościami i promocjami.